Inför ny skolstart

Hej alla barn, elever och vårdnadshavare på Kastellskolan! Vi är i slutskedet med schemaläggningen på Schoolity. Vi kommer göra läsåret 21/22 aktiv så snart att schemat är klart (vi kommer lägga ut en notis på våra sociala medier samt här på hemsidan). När läsåret är aktivt är det möjligt att logga in och se schemat samt övrig information.

Om ni är nya på Schoolity eller glömt lösenord så gör ni såhär:
* Gå till Schoolity.com
* Klicka på LOGGA IN
* Klicka på Nytt lösenord
* Skriv in er mailadress (är ni ny fyller ni i den mailadress ni har uppgett till oss)
* Följ instruktionerna ni får i mailen (ibland handlar denna i skräpkorgen, beroende på mailens inställningar)

Vill man byta mailadress måste man kontakta Expeditionen. Se till att all information på er vårdnadshavare är inlagt.

Det vi kan meddela är att fotografering (av Exaktaphoto) kommer att ske den 30-31/8 för Förskoleklass – 9 samt 27/9 för Förskolan. Det kommer lämnas ut en kontaktuppgiftsblankett av ansvarig klasslärare/mentor nu kring skolstart, denna behöver ni fylla i och lämna in så fort som möjligt. Detta för att kunna se om ni beviljar fotograferingen eller ej.

Kom ihåg att lämna in blankett om specialkost (även vid oförändrad kost) till Expeditionen.

Tack för ordet!
Skoladministratör Therese